II. ARAPÇA ÖĞRETİMİNİ GELİŞTİRME SEMPOZYUMU İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Akademi Lisan ve İlmî Araştırmalar Derneğinin ortaklaşa düzenlediği II. Arapça Öğretimini Geliştirme Sempozyumu 16-18 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarları Yusuf Büyük ve Dr. Muammer Yıldız, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ile birçok dekanın katılmış olduğu açılış töreninde Türkiye’nin 33 farklı ilinden yüzü aşkın akademisyen ile çok sayıda dinleyici hazır bulundu.

18 Aralık Dünya Arapça günü etkinlikleri çerçevesinde Arapça Öğretimine dikkat çekmek amacıyla 16-18 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen sempozyumda “Türkiye’de Hazırlık Programlarında Arapça Öğretimi – Mevcut Durum ve Geliştirme Yöntemleri – başlığı altında yedi ayrı tema ele alındı.

Hazırlık programlarının mevcut durumu, Arapça öğretiminin hedefleri, ders türleri, içerik ve dağılımları, yöntem ve stratejiler, problemler, çözüm önerileri, öğretmen yeterlilik kriterleri, ölçme ve değerlendirme konularının yedi ayrı oturumda 21 tebliğ sunumu ile ele alındığı sempozyumda üç gün boyunca Mısırlı Akademisyen Prof. Dr. Hidaye Hidaye de dil öğretim becerileri hakkında üç ayrı atölye çalışması sundu.

Sempozyum sonunda kapsamlı bir sonuç bildirgesi hazırlanarak Türkiye’de bünyesinde Arapça hazırlık sınıfları eğitimi verilen kamu ve özel bütün kurumları kapsayan sivil bir platform oluşturulması tavsiye kararı alındı. “Türkiye’de Arapça Öğretimini Geliştirme Platformu” olarak adlandırılan platformun, “Hazırlık Sınıfları Arapça Öğretim Esasları Çerçeve Metni”nin belirlenmesi, Arap Dili Araştırmaları Merkezi”nin kurulması, “Yabancı Dil Öğretmenliği Mesleki Yeterlilikler Çerçevesi”nin oluşturulması, “Lisans Yerleştirme Sınavı’nda Arapça bölümüne yer verilmesi” gibi hususları takip eden çalışmalar yapması tavsiye edildi.

Sempozyumda sunulan bilimsel araştırmaların videoları www.arapcasempozyumu.org adresinde Ocak ayı içerisinde yayınlanacağı bildirildi.

 

1

2

3

4

img-20161219-wa0031

 

5

6

7

8

9