İstanbul Karai Cemaati’nden Dr. Bünyamin Levi Dinler Tarihi Kulübü’nün Misafiriydi

Dinler Tarihi Kulübü’nün gerçekleştirmiş olduğu "Bizans'tan Günümüze İstanbul Karaileri" programında İstanbul Karai cemaati üyelerinden Dr. Bünyamin Levi, eşi Dr. Margarit Levi Fakültemizin misafiri oldular. Anadolu'nun kadim inanç gruplarından birini teşkil eden Karailerin Türkiye’de yaşayan az sayıda temsilcisinden biri olan Dr. Bünyamin Levi kaleme aldığı "Bizans'tan Günümüze İstanbul Karaileri" isimli kitabı çerçevesinde Karailiğin tarihi ve kültürü üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Dinler Tarihi Yüksek Lisans öğrencilerinden Abdullah Rıdvan Gökbel’in moderatörlüğünde gerçekleşen programda Dr. Levi kendisine yöneltilen Karailik hakkındaki sorulara cevap verdi. Zaman zaman Dr. Bünyamin Levi'nin eşi Dr. Margarit Levi ve kızları Prof. Dr. Hrisi Bahar ve Rozin Yomlevi’nin de katkıda bulunduğu bu sıcak ve samimi program farklı disiplinlerden ve fakültelerden öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ile takip edildi. Karailerin tarihi, öğretileri, Kutsal Kitap'a bakışları, diğer Yahudi mezheplerle ilişkileri, ibadethaneleri, sosyal ve kültürel yaşamları hakkında birinci elden bilgiler aktaran Dr. Bünyamin Levi, ilerlemiş yaşına rağmen büyük bir heyecanla tecrübe ve bilgilerini paylaştı.

Programın gerçekleştirilmesi ve konuşmacı olarak kendisinin davet edilmesinden dolayı son derece memnun olduğunu belirten Dr. Bünyamin Levi, Müslümanlardan her daim hoşgörü, saygı ve sevgi gördüğünü ifade etti. Program Dinler Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şinasi Gündüz'ün Dr. Bünyamin Levi ve ailesine katılımlarından dolayı teşekkürleri ve İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mahmut Salihoğlu’nun Dr. Bünyamin Levi'ye toplantının anısına sunduğu hediye ile son buldu.

1

2

4

3

5

6

7

8