MOSTAR'DA HAT VE EBRU SERGİSİ

 

Fakültemiz öğrencileri; hat hocaları ve İlim Yayma Cemiyeti Hacı Muharrem Yurdu müdürü olan Hattat İzzet Elitaş ve değerli eşleri Nursen Elitaş ile davetli olarak katıldıkları Bosna – Hersek Mostar şehrinde bulunan Yunus Emre Enstitüsü’ nün organize ettiği “Hattatlar Osmanlı izinde” adlı organizasyonda Hat ve Ebru sergisi düzenlediler. Sergide, İslam Sanatları, Hüsn-i Hat sanatının çeşitli yazı türleri ile Ebru sanatının çeşitli çiçekli ebrularından örnekler sergilediler.

Sergi sonrası, Mostar, Jablanica ve Konjic şehirlerinde farklı günlerde boşnak sanatseverlere, bu sanatlarımızdan örnekler sunularak atölye çalışmaları düzenlendi. Ayrıca bu sanatlarımızın tarihsel, dönemsel gelişimi ve önemini belirten anlatımlar yapıldı.

Hoca ve öğrenciler olarak, Boşnak hattat Munib Obradoviç rehberliğinde Bosna Hersek’in tarihi ve kültürel mekânları ve önemli şehirleri ziyaret edildi. Boşnak sanatçılarla bir araya gelinerek fikir alışverişinde bulunuldu.

Osmanlı medeniyetinin en önemli sanatlarından olan hat ve ebrunun, Türkiye’den gelen sanatçılarla Boşnak sanatçıların bir araya gelmesiyle, geçmişle geleceğin köprüsü sayılan Mostar’da buluşması çok faydalı bir anlam kazanmaya vesile oldu.

Boşnakların özellikle Osmanlıya bağlılıkları ve bu zamana kadar medeniyetimizin izlerini devam ettirmeleri, bu sanatlarımızın Bosna halkıyla tanışmasıyla alakanın daha çok güçlenmesine ve gelişmesine vesile olacaktır.

Hattat İzzet Elitaş