Öğrencilerimiz Ürdün'de

İstanbul Dârü'l-Fünûn İlahiyat Vakfı, Fakültemiz Hazırlık Öğrencilerinden Nisan Ayında Başarılı Olan 22 öğrenciyi Ürdün'e Dil Öğrenimi İçin Gönderdi. Eğitimleri sırasında öğrencilerimiz Ürdün kültürünü tanıma fırsatı elde ettiler. Ürdün'ün sembolü olmuş birçok mekanı gezme fırsatı yakaladılar. Türk yemekleri gecesinden, Ürdün Türk şehitliğinden, Petra'dan ve çeşitli yerlere yaptıkları gezilerden fotoğraflarını, izlenimlerini bizlerle paylaştılar:"İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2015/2016 dönemi hazırlık öğrencileri olarak, Arapça eğitimi için  geldiğimiz Ürdün'de Arapça eğitiminin yanında farklı ülkelerden insanlarl

a tanışıp kültürlerini tanıma fırsatımız da oluyor. Biz de İstanbul Üniversitesi hazırlık  sınıfı öğrencileri olarak bu durumu fırsat bilip kültürümüzü tanıtmak adına, Anadolu kültürüne ait yemeklerimizden hazırladık. Bizim yemeklerimize ilgi yoğunken bizler de bizim için hazırlanan Ürdün mutfağından "mensef" ve diğer  yabancı arkadaşlarımızın hazırladığı yemeklerden tattık. 

Sonuç olarak iki milletin birbiriyle kaynaştığı, kültür alışverişinde bulunduğu bir organizasyon oldu. Organizasyonda emeği geçen hocalarımıza ve arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz." 

Fadime Bulut

تكلّمنا مع الأساتذة في الأسبوع الماضي عن الطعام التقليدي الأردني و قررنا أن نطبخ الأكلات

 

 التركية لهم و هم يحضرون لنا الأكلة الأردنية الوطنية و هي المنسف ،لأن المنسف أكلة مهمة في ثقافة الأردن . نحن اثنتا عشرة بنتًا و قد طبخنا تقريبًا عشَرة أنواع من الأكلات التركية و الحلويات مثل الدوالي و المحشي و التبولة و البطاطا أوتورماسي و الحلوى إصبع الوزير إلى آخره ، و دعونا الأساتذة و الطلاب الأجانب أيضا من كوريا و ماليزيا و سنغفاورة و أمريكا و هونغاريا ،أكلوا كلهم من الطعام الذي طبخناه ،ونحن في النهاية سألناهم عن ذوق أطعمتنا و قالوا أنه أعجبهم طعامنا و أصبحوا سعداء بهذه المناسبة و نحن أيضًا كنا سعداء بسبب التعرف بهم ،كان هدفنا أن نقضي يومًا سعيدًا و الحمد لله حققنا هدفنا . نشكر جامعتنا التي قدمت لنا هذه الفرصة المفيدة ،و الشكر موصول إلى أساتذتنا في الأردن الّذين كانوا لنا أكثر من أهل هناZehra Saylık 
انا اورحان الآن  انا و اصدقاء في الاردن لتطور اللغة العربية.  جئنا الي هنا اثنا و عشرون طالبا.  عشرة طلاب و اثنة عشرة طالبة  دخلنا الإمتحان بعد تمة المرحلة التمهيد لاُختير الطلاب.  انا قبل الإمتحان درست كثيرا لاُختير. لأن هذا فرصة مدهشة  اصبحت ثانيا في الامتحان بدرجة تسعون . الطالب الأُولي هو بدرجة واحد و تسعون الحمد لله كثيرا انا و اصدقاء مسرور اردن دولة جميلة و ممتازة لتطور اللغة. و شعوب الاردن مكرمون و هم مسرور بلقاءنا . غايتي اولا التطور الغة ثم الخبرة و لأري اماكن اخرى. سلام عليكم مني اليكم ادعوكم الي هنا أُدرسوا يا اصدقاء كثيرا لا تضيعوا الفرصة المدهشةOrhan Şahin"Bir İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi olarak bize böyle bir fırsatı sunan hocalarımıza ve Dârü'l-Fünûn İlahiyat Vakfı'na şükranlarımı sunuyorum. Kur'an ve Cennet dili olan Arapçayı öğrenmemizde çok büyük katkıları oldu. Hem  okul derslerinde hem de  Ürdün'de gördüğümüz dersler Arapça konusunda büyük bir ilerleme katetmemize vesile oldu.


Hocalarımızın vesilesiyle geldiğimiz Ürdün'de gerek dil konusunda gerekse farklı kültürleri, insanları örf ve adetleri tanımada bir hayat tecrübesi edindik. Eğitim gördüğümüz İwan Enstitü'de evde gördüğümüz samimiyeti sıcakkanlılığı gördük. Bir aile gibi bütünleştik. İçimizde memleket hasreti, aile hasreti tütse de buradaki hocalarımızdan ayrılacağımız için çok üzgünüz. Sadece derslere bağilı kalmadan her an konuşup bilgi ediniyorduk. Eğitim konusunda ellerinden geleni yapmaya çalıştılar sağolsunlar. Burada sadece eğitim konusunda değil, gezip gördüğümüz tarihi  mekanları gezerken de büyülenmekle birlikte birçok bilgi edindik. Bunları yazarken cami ve  başka yerlerde tanıştığımız insanları da yazmadan geçmek istemiyorum. Gösterdikleri samimiyetden, yardımlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bütün güzelliklere rağmen yine de bizim insanımızın gerçekten ayrı olduğunu,vatanımızın paha biçilmez olduğunu anladık. Vatanımıza ve milletimize olan sevgimiz burda daha çok katlandı.


Dönmeye sayılı günler kaldı. Hocalarımızdan, buradaki ortamlardan ayrılacağımız için  üzgünüz. Buradaki hocalarımıza ve üniversitedeki hocalarımıza teşekkür ediyorum."


Aydın TAŞTEKİN


"Size kısaca Ürdün yolculugumuzdan bahsetmek istedim çünkü aranızdan  bazı kardeşlerimiz gelmek ister de en azından gelmeden önce bilgili gelirler. Ürdün'e ilk geldiğinizde biraz sıkılabilirsiniz  çünkü burdaki insanlar sadece Arapca konuşuyorlar ve bu sıkıntılı bir süreç. Ama zamanla alışacaksınız, konuşa konuşa... Biraz burdaki insanlardan bahsedeyim size. Buradaki insanlar çok ama çok iyiler. Hele sizin Türk olduğunuzu bilirlerse sizlere  olan ilgileri daha da artar ve sizinle vakit geçirmek isterler.. Eğer namaz vakitlerinde  camilere  giderseniz bundan fazlasıyla istifade edersiniz çünkü namaz vakitlerinde halkla içli dışlı  olursunuz. Bizim Arapçamıza oldukça katkıları  oldu. Onun dışında  Enstitü hakkında biraz bilgi vereyim, yani ders görülen yer hakkında; Enstitü aynı şekilde çok güzel, özellikle hocaları canayakın davranıyorlar. Ayrıca farklı uyruklu insanlar da ders gördüğü için konuşma fırsatınız  oluyor. Bunun yanısıra geziler oluyor. Ve bu geziler gerçekten çok güzel...Şahsen ben kat be kat faydalandım inşallah siz de faydalanırsınız.  Allah'a emanet olun."


Abdullah Dalgıç


"Selamun Aleyküm Arkadaşlar, İsmim  Muhammed Masum Sanır. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 1. Sınıfa geçmiş bulunmaktayım. Muafiyet sınavına girip başarılı olduk ve Allah bizlerin buralara gelmesini sağladı. Öncelikle buranın gerçekten çok faydalı olacağından eminim. Buraya gelmeden önce çok kuşkumuz vardı: "Acaba faydalı olur mu olursa ne  kadar olur", diye düşünüyorduk. Ama şükür ki burası çok faydalı bir dil eğitim merkezi. Buranın insanları size karşı çok samimiler. Özellikle Türk olduğumuzu öğrenince daha da mutlu oluyorlar. Buranın tek sıkıntısı fiyatlar. Zaten Ürdün Dinarı Türk Lirasının 4 katı değerinde. Bu yüzden bazı fiyatlar size garip gelebilir. Onun haricinde pek bi sıkıntı yok. Keşke yapsaydım dediğim tek şey biraz daha gezmek olabilir. Çok fazla dolaştık ve gezdik ama daha da fazla olmasını gerçekten çok isterdim. Siz de gerçekten keyifli bir eğitim ve tatil yapmak istiyorsanız Ürdün sizin için çok büyük bir fırsat. Burda eğitim aldığımız kurum gerçekten çok iyi. Dersimize gelen Üstadlarımız arkadaştan bile yakın. O kadar samimi davranışlar sergiliyorlar ki insanın geri dönesi gelmiyor. Daha diyecek çok şey var ama bunların bazılarını kendiniz yaşarsanız daha güzel olur. Esselamu Aleyküm"

https://youtu.be/MgV-dW9gj8U


https://youtu.be/7cnEVKHKff4